![](https://blog.mirliya.com.tr/wp-content/uploads/2023/09/000000.pngtextcitlatma-zeytin-nasil-yapilir.png)
Çıtlatma zeytin nasıl yapılır? Ev yapımı çıtlatma zeytin tarifi ve adım adım yapılışı için doğru adrestesiniz. İhtiyacınız olan malzemelerle pratik bir şekilde çıtlatma zeytin yapımı için tarife göz atın. Evde kendiniz zeytin çıtlatmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.
Çıtlatma Zeytin Nasıl Yapılır?
1. Adım: Gerekli Malzemeler
Çıtlatma zeytin yapmak için aşağıdaki malzemeleri hazırlayın:
- Çizgi zeytin
- Tuz
- Limonsuyu
- Taze baharatlar (isteğe bağlı)
2. Adım: Zeytinleri Hazırlama
Çizgi zeytinleri çıtlatmak için öncelikle zeytinleri hazırlamalısınız:
- Çizgi zeytinleri iyice yıkayın ve su dolu bir kapta bir kaç gün bekletin. Her gün suyunu değiştirin.
- Zeytinlerin hafif acı tadını almak için, bir bıçak yardımıyla her zeytini birkaç yerinden çatallayın.
3. Adım: Tuzlama İşlemi
Çizgi zeytinlere tuzlama işlemi uygulayarak çıtlatma işlemini başlatabilirsiniz:
- Zeytinleri bir tencereye alın ve üzerini geçecek kadar su ekleyin.
- Tencereyi ocağa yerleştirin ve kaynamaya başlayınca suyu süzün.
- Bir miktar tuz ekleyin ve zeytinleri karıştırarak tuzun her tarafına yayılmasını sağlayın.
- Tuzlanmış zeytinleri bir cam kavanoza aktarın ve üzerlerine limon suyu ekleyin.
4. Adım: Bekleme Süresi
Çıtlatma zeytin yapımında en önemli adım beklemektir. Zeytinlerin çıtlatılması için en az 2 hafta beklemelisiniz. Bu süre zarfında zeytinler zamanla çıtlatılır ve lezzet kazanır.
5. Adım: Baharat Ekleme (İsteğe Bağlı)
Lezzetine farklı tatlar katmak isterseniz, zeytinlere istediğiniz taze baharatları ekleyebilirsiniz. Maydanoz, sarımsak, defne yaprağı gibi baharatlar kullanabilirsiniz. Bunları temizleyip cam kavanoza ekleyin ve zeytinlerin üzerine limon suyu ile karıştırın.
6. Adım: Servis Etme
Çıtlatma zeytinlerinizi dilerseniz tek başına atıştırmalık olarak ya da mezelerinizde kullanabilirsiniz. Servis yaparken üzerine biraz sızma zeytinyağı gezdirebilir ve mümkünse taze baharatlarla süsleyebilirsiniz.
Artık kendi evinizde çıtlatma zeytin yapmak için hazırsınız! Bu pratik tarifle lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Afiyet olsun!
Bir yanıt yazın