![](https://blog.mirliya.com.tr/wp-content/uploads/2023/09/000000.pngtextdelice-zeytin-nasil-yapilir.png)
Delice zeytin nasıl yapılır? Evde kolayca hazırlayabileceğiniz bu lezzetli meze tarifi için adımları ve gerekli malzemeleri öğrenin. Zeytin sevenler için ideal olan delice zeytin tarifi ile sofralarınıza sağlıklı ve lezzetli bir seçenek sunun.
Delice Zeytin Nasıl Yapılır?
Zeytinler, lezzetli, besleyici ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Türkiye’de birçok çeşidi bulunan zeytinler, farklı tatlar sunar ve sofralarımızın vazgeçilmezlerindendir. Bu yazıda, “delice zeytin” yapımının adımlarını paylaşacağım. İşte, kendi evinizde delice zeytin yapmak için ihtiyacınız olan adımlar:
Malzemeler:
– Taze zeytin
– Su
– Deniz tuzu
– Limon dilimleri
Adım 1: Zeytinleri Yıkayın
Delice zeytin yapmaya başlamadan önce, taze zeytinlerinizi iyice yıkayın. Bol suyla durulayarak üzerindeki toz ve kirleri temizleyin.
Adım 2: Zeytinlerin Sert Olmayan Yerlerine Çizikler Atın
Büyüklüğüne ve tercihlerinize bağlı olarak, zeytinlerin kabuklarının sert olmayan yerlerine birkaç çizik atın. Bunu yapmanız, solüsyonun içerisine daha kolay nüfuz etmesine yardımcı olur.
Adım 3: Zeytinleri Suda Bekletin
Hazırladığınız bir kapta zeytinleri su dolu bir kabın içerisine koyun. Zeytinlerin tamamen suyun içerisinde kalmasını sağlayın. Bu şekilde zeytinlerin acılığı azalacak ve daha tatlı bir tada sahip olacaklar.
Adım 4: Limon Suyu Ekleyin
Çizik attığınız ve suda beklettiğiniz zeytinlerin üzerine limon dilimleri ekleyin. Limon suyunun zeytinlerin tadını iyileştirmeye yardımcı olduğunu unutmayın.
Adım 5: Deniz Tuzu Ekleyin
Bir çay bardağı dolusu deniz tuzunu zeytinlerin üzerine serpin. Tuzun miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.
Adım 6: Zeytinleri Bekletin
Zeytinleri, tuzlayarak oluşturduğunuz solüsyonda en az 2 hafta boyunca bekletin. Bu süre zarfında tuz, zeytinlerin acılığının azalmasına ve tatlanmasına yardımcı olur.
Adım 7: Zeytinleri Sunun!
2 hafta boyunca beklettikten sonra, delice zeytinlerinizi yemek için hazırsınız! Zeytinlerinizi süzün, güzel bir tabağa veya kavanoza yerleştirin ve servis yapın.
Artık kendi evinizde delice zeytin yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Afiyet olsun!
Bir yanıt yazın