![](https://blog.mirliya.com.tr/wp-content/uploads/2023/09/000000.pngtextdilme-zeytin-nasil-yapilir.png)
Dilme zeytin nasıl yapılır? Evde kolayca dilme zeytin yapımı için gereken malzemeler ve adımlar. Hem sağlıklı hem de lezzetli dilme zeytin yapmanın püf noktaları.
dilme zeytin nasıl yapılır
Merhaba! Bugün sizlere dilme zeytin nasıl yapılır, adım adım anlatacağım. Dilme zeytin, zeytin meyvelerinin çiziklerle kesilmesi ve tuzla marine edilmesi işlemiyle elde edilen lezzetli bir atıştırmalıktır. İşte dilme zeytin yapmanız için gereken malzemeler ve adımlar:
Malzemeler:
- Taze zeytin
- Tuz
- Su
- İsteğe bağlı baharatlar veya otlar (örneğin, defne yaprağı, biberiye, sarımsak)
Adımlar:
1. Adım: Zeytinleri temizleyin
Dilme zeytin yapmaya başlamadan önce, taze zeytinleri iyice temizleyin. Zeytinleri tuzlu suyla birlikte bir süzgece koyun ve üzerlerini tamamen kaplayacak kadar suya batırın. Bu şekilde zeytinlerdeki acılığı azaltabilirsiniz. Zeytinleri en az 10 gün boyunca her gün suyunu değiştirerek bekletin.
2. Adım: Zeytinleri çizin
Temizlenen zeytinleri bir bıçak veya dilme aparatı yardımıyla çizin. Zeytinleri özenle çizin, ancak tamamen ikiye ayırmamaya dikkat edin. Çok sert bir bıçak kullanmak zor olabilir, bu yüzden dilme aparatı tercih edebilirsiniz.
3. Adım: Zeytinleri tuzlayın
Dilme işleminden sonra, zeytinleri geniş bir kaba veya cam kavanoza alın. İyice tuzlayın ve ardından baharatları veya otları ekleyin. İsteğe bağlı olarak sarımsak veya defne yaprağı gibi aromalı malzemeler de ekleyebilirsiniz.
4. Adım: Zeytinleri marine edin
Tuzlanan zeytinleri kavanoz veya kabın içerisine bastırın ve üzerini kapatacak kadar su ekleyin. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve serin bir yerde en az 1 ay boyunca bekletin. Marine süresi uzadıkça zeytinler daha lezzetli olacaktır.
5. Adım: Dilme zeytininizi servis edin
Marine süresi tamamlandığında, dilme zeytininizi servis yapabilirsiniz. Zeytinleri süzün ve üzeriyle birlikte güzel bir tabağa veya kaseye alın. Afiyet olsun!
İşte dilme zeytin nasıl yapılır, umarım beğenmişsinizdir. Bu basit tarifi deneyerek evinizde lezzetli bir atıştırmalık elde edebilirsiniz. Yapımı kolay olmasına rağmen, biraz zaman gerektiren bir süreç olduğunu unutmayın. Şimdiden afiyet olsun!
Bir yanıt yazın