Mirliya'dan BilgilerMirliya'dan Bilgiler

yeşil zeytin nasıl kurulur cahide

Yeşil zeytin nasıl kurulur? Cahide’nin ayrıntılı tarifiyle yeşil zeytin kurmanın inceliklerini keşfedin. Kendi el yapımı yeşil zeytinin tadını çıkarın ve doğal ve sağlıklı bir atıştırmalık elde edin.Yeşil Zeytin Nasıl Kurulur Cahide

Yeşil Zeytin Nasıl Kurulur Cahide

Tanım

Yeşil zeytin kurma, zeytin meyvesinin taze haldeyken tuzlu su ve bazen diğer malzemelerle yarıklar veya çizikler açılarak konservelenmesidir. Bu yöntem, zeytinlerin uzun süre dayanmasını ve lezzet kazanmasını sağlar.

Malzemeler

  • Taze yeşil zeytinler
  • Tuz
  • Su
  • Zeytinyağı (isteğe bağlı)
  • Limon suyu (isteğe bağlı)
  • Baharatlar (isteğe bağlı)

Adımlar

1. Zeytinlerin Seçimi

İlk adım, taze ve sağlıklı yeşil zeytinleri seçmektir. Zeytinleri elle dokunarak ya da gözlem yaparak, çürük veya hasar görmüş olanlardan kaçının. Tamamen olgunlaşmamış olanları da tercih etmeyin.

2. Yarıkların Açılması

Zeytinlerin üzerine derin yarıklar veya çizikler açmanız gerekmektedir. Bu işlem zeytinlerin tuzlu suyu daha iyi emmesini sağlar. Çizik açmak için bir bıçak ya da özel bir zeytin çizici kullanabilirsiniz.

3. Zeytinlerin Suda Bekletilmesi

Zeytinleri su dolu bir kaba yerleştirin ve üstünü geçecek kadar su ilave edin. Ardından üzerine ağırlık koyun. Bu işlem, zeytinlerin acısını ve acı maddelerini atmalarına yardımcı olur. Zeytinleri 10-12 saat suda bekletin ve suyunu değiştirmeniz gerektiğinde değiştirin.

4. Tuzlu Suyun Hazırlanması

Zeytinleri kurutacak tuzlu suyu hazırlayın. Bir litre suya yaklaşık olarak 100 gram tuz ekleyin ve iyice karıştırın. İsteğe bağlı olarak başka malzemeler de ekleyebilirsiniz, bu baharatlar veya limon suyu olabilir.

5. Zeytinlerin Tuzlu Suya Eklenmesi

Bütün zeytinleri tuzlu suyun içine yerleştirin. Zeytinlerin suyun üzerinde tamamen kaplandığından emin olun. Zeytinlerin üzerine ağırlık yerleştirin, böylece zeytinler suyun üzerinde kalacak şekilde düzgün bir şekilde yerleşir. Zeytinlerin bu şekilde en az 10 gün tuzlu su içerisinde mayalanması gerekmektedir.

6. Yeşil Zeytinlerin Kavanoza Konulması

Tuzlu suda mayalanan yeşil zeytinleri bir kavanoza yerleştirin. Zeytinlerin üstüne zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Ardından kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve serin bir yerde birkaç ay olgunlaşmalarını bekleyin.

© 2022 Cahide. Tüm hakları saklıdır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Katen on Instagram
[instagram-feed feed=1]

Press ESC to close