![](https://blog.mirliya.com.tr/wp-content/uploads/2023/10/000000.pngtexttrilye-zeytin-salamurasi-nasil-yapilir.png)
Trilye Zeytin Salamurası nasıl yapılır? İşte zeytin salamurası tarifi ve adım adım yapılışı. Trilye yöresine özgü olan zeytin salamurası tarifini hemen keşfedin.
Trilye Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır?
Trilye zeytin salamurası, Ege Bölgesi’ne özgü bir yöntemle hazırlanan geleneksel bir zeytin turşusudur. Bu yöntem, zeytinlerin acımsı tadını alıp tatlı bir hale getirmek için kullanılır. İşte, trilye zeytin salamurasını nasıl yapabileceğinizi adım adım anlatacağım:
Malzemeler:
- 500 gram trilye zeytini
- 4 yemek kaşığı deniz tuzu
- 2 yemek kaşığı sirke
- 2 diş sarımsak
- 1 çay kaşığı kırmızı biber
- Yeteri kadar su
Adım 1: Zeytinleri Hazırlayın
Trilye zeytinlerini temizlemek için bir bıçakla veya çatal yardımıyla yüzeylerine hafifçe çizikler yapın. Bu, salamuranın içine nüfuz etmelerini sağlayacaktır.
Adım 2: Salamura Hazırlayın
Bir tencerede suyu kaynatın ve ardından deniz tuzunu ekleyin. Tuz tamamen çözülene kadar karıştırın. Ardından, tuzlu suyu soğuması için bir kenara koyun.
Adım 3: Salamuraya Zeytinleri Ekleyin
Büyük bir cam kavanoz veya turşu kabına trilye zeytinlerini yerleştirin. Üzerine ezilmiş sarımsakları, sirkeyi ve kırmızı biberi ekleyin. Son olarak, soğuttuğunuz tuzlu suyu üzerlerini kaplayacak şekilde dökün. Kabın kapağını sıkıca kapatın.
Adım 4: Salamuranın Fermente Olması için Bekleyin
Zeytinlerin tatlanması ve fermente olması için buzdolabında 2-3 hafta boyunca bekletin. Daha uzun beklettiğinizde zeytinlerin tadı daha da iyileşecektir.
Adım 5: Servis Yapın
Trilye zeytin salamurası, soğuk mezelerle birlikte servis edilebilir. Peynir tabağına ekleyerek veya zeytinyağı ile tatlandırılmış yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz. Afiyet olsun!
Bir yanıt yazın